UPPDATERAT. 99 fotografier var till salu på Bukowskis vårauktion på tisdagen i Stockholm. Det högsta utropspriset hade Richard Avedons kända ”Dovima with elephants”  – med modell iklädd aftonklänning från Dior framför elefanterna. Utropspriset var satt till 300 000 – 400 00 kr. Till salu var ett  silvergelatinfotografi med bildyta på 25 x 20 cm, signerad på baksidan och numrerad 17/100. Bara att klippa till…
…Men det var tydligen alldeles för dyrt. Ingen nappade. Det blev återrop. Däremot såldes Christer Strömholms ”Två småkillar” för 125 000 kr (utropspriset var 70 000 – 90 000 kr)

Men där finns till salu även sju betydligt billigare Christer Strömholmare, fem av dem fotograferade under Parisåren på 1960-talet. Två Parisbilder av Helmut Newton, den dyraste (Två par ben i svarta strumpor) med utropspris på 200 000 – 225 000 kr. (Såld för 210 000 krNick Brandts ”fem elefanter” utrop 80 000 kr (Klubbat för 145 000 kr). En klassisk Henri Cartier-Bresson ”Söndag på stranden till Marne” (såld för 32 000 kr) . En av de dyraste för dagen: Cindy Shermans ”Marilyn Monroe” som gick för 230 000 kr. Och så en gammal bekanting: ”Frank Sinatra i  Miami” i sällskap, inte som man skulle tro, med sina gangsterkompisar – utan på väg till en filminspelning. Såld för 210 000 kr.

Se alla bilderna (med utropspriserna och vad de såldes för) i Bukowskis katalog på nätet!